Proč nosit opalovací krém každý den

21. dubna 2016

 
Teď k sobě budeme upřímní. O důležitosti ochrany pleti před slunečním zářením jsem už mluvila v základech skincare routine a připomínala ji u AHA kyselin. Kolik z vás nad tím kompletně mávlo rukou?  

Opalovací krém jedině na dovolené je názor převládající v ČR, který plyne i ze samotného názvu "krém na opalování". V angličtině najdeme názvy jako sunscreen a sunblock, které naopak znamenají doslova "clona proti slunci" a "zábrana proti slunci". To už naznačuje něco trochu jiného, že?

Navzdory tomu, že na obalu každého opalovacího krému najdete milion varování před sluncem a jasných vět typu: slunce způsobuje předčasné stárnutí, lidé u nás tyto informace absolutně zazdí a pro dva měsíce "bronzu" se dobrovolně smaží do červena.


V tomto postu:
 • jak opalovací krém funguje
 • co je to SPF a PA
 • rozdíl mezi asijskými krémy a těmi u nás
 • jak krém správně nosit a kdy

Jak opalovací krém funguje (stručně)

  Slunce na nás nemilosrdně posílá UV záření a to tyto dva  typy:
  UVA = aging, způsobuje vrásky a stárnutí pleti, nemění se při změnách počasí
  UVB = burning, opaluje a spaluje, mírněno počasím
   Opalovací krémy obsahují UV filtry, které tvoří ochrannou vrstvu na pleti. Ta buď záření absorbuje nebo odrazí. Samozřejmě se můžete snažit napravit poškození sluncem, ale to je podstatně zdlouhavější a náročnější, než prevence.

   UV filtry můžou být buď fyzické nebo chemické a podle nich se pak rozdělují i typy krémů.
   Ve zkratce se dá říct, že krémy s fyzickými UV filtry jsou ty, které nechávají bílý povlak na kůži. Jsou to titanium dioxide a zinc oxide.
   Chemických UV filtrů je víc, například octylcrylene, avobenzone, octinoxate, octisalate a oxybenzone. Tyhle filtry obecně chrání o něco lépe, ale zase můžou podráždit citlivou pleť.
   Většinou se vyrábí krémy s oběma typy filtrů.

   SPF a PPD (PA)

   SPF (sun protection factor) měří ochranu proti UVB záření. Tohle vás samozřejmě zajímá nejvíc na dovolené, kde budete neustále vystaveni silnému slunečnímu záření a chcete se vyhnout spálení.

   PPD nebo PA (persistent pigment darkening) měří ochranu proti UVA. Mezinárodně nejsou určené žádné normy pro stanovení tohoto čísla, proto to u nás na krémech nejspíš neuvidíte vůbec. Naproti tomu v Asii se používá zkratka PA s plus znaménky, které značí sílu ochrany (např. PA++++). Čím více plusek, tím lépe.

   Innisfree sunblock SPF 50+ PA+++

    

   Asijské krémy vs. západní

   Teď si říkáte no to je všechno pěkné, ale opalovací krémy jsou mastné a naprosto nenositelné s makeupem. To je tím, že jste ještě neviděli asijský opalovací krém. Opravdu totiž neslouží na opalování, ale jako ochrana před sluncem spojená s podkladem pro makeup. Světlá pleť je asijským ideálem krásy a aby jste tak vypadali, musíte nosit sunscreen každý den, takže i pod makeup.

   Většina asijských "opalovacích" krémů je tedy lehký krém nebo gel, který se rychle vstřebá a nezničí vám makeup. Samozřejmě se najdou i těžší mastnější krémy, ty jsou ale pro lidi se suchou pletí.

   Protože se tento blog věnuje především korejské kosmetice, zmíním, že skoro každá korejská značka má vlastní sunscreen a nejspíš i v několika verzích pro různé druhy pleti. Výběr je obrovský, takže nezapomeňte googlit recenze než objednáte, abyste věděli, zda je vhodný pro vaši pleť. Na korejských eshopech krémy často najdete pod kategoríí "suncare".


   Jak krém správně nosit a kdy

   Pojďme si to říct formou otázek a odpovědí.

   Kam patří opalovací krém do skincare routine? 
   cleanser/cokoliv co ráno používáte > ranní krém > opalovací krém > makeup

   Jak mám krém nanášet?
   Je lepší krém do pleti vklepat než jej roztírat. Snadněji tak zaručíte, že je nanesený rovnoměrně po celém obličeji. Dejte mu čas zaschnout/vstřebat se než se půjde namalovat.

   Kolik krému je třeba?
   Doporučuje se 1/4 čajové lžičky, ale upřímně si řekneme, že stačí nepoužívat moc málo. Tím by se ochrana snížila.

   Mám makeup/BB cream s SPF 15, stačí mi to?
   Makeupu si nikdy nedáte na obličej tolik, aby byla pleť dostatečně chráněná obsaženým SPF.

   Musím opalovací krém nosit v zimě?
   Někteří tvrdí že ano, ale dermatologové doporučují nosit krém každý den zhruba od dubna do září/října (v našem podnebí). Přece jenom jste v zimě v čepici a zabalení v šále, venku jste minimálně.

   Musím opalovací krém nosit když prší/nesvítí slunce?
   Záleží jestli je léto nebo zima a jak moc budete venku. V zimě ne, v létě ano. Nezapomeňte, že UVA paprsky počasí nijak neovlivňuje.

   Mám ranní krém s SPF 20, stačí mi to?
   Tohle je něco co můžete nosit právě v zimě a bude to stačit. Přes jaro/léto ale používejte opalovací krém.

   Mám krém s SPF 20 a makeup s SPF 30, mám na obličeji SPF 50?
   Ne, SPF se nesčítá, ale "funguje" jen ta nejvyšší hodnota. Máte na obličeji SPF 30.

   Můžu si opalovací krém přimíchat do makeupu?
   Ne, tím se snižuje jeho účinnost!

   Jak dlouho krém vydrží na obličeji? Mám si ho nanést znovu? Ale jak to mám přes makeup udělat?
   Záleží hodně na tom, jaký krém to je, jaké má SPF a co děláte. Ve zkratce, vyšší SPF vydrží dýl. Jenže se krém může smýt, protože ho rozpustila mastnota z obličeje, šli jste se koupat, utřeli ho do ručníku a tak dál. Takže:
   Je důležité nanášet krém znova několikrát denně pokud jste celý den venku na slunci, potíte se, sportujete, plavete... Klasický příklad je dovolená u moře, den na koupališti nebo práce na zahradě.
   Pokud ale jdete do školy/do práce, kdy nebudete několik hodin na přímém slunci a můžete se schovat do stínu kdykoliv chcete, pak to není až tak nutné. Pokud musíte být namalovaná a upravená celý den na slunci, mějte pokrývku hlavy. Popřípadě existují sunscreen spreje, které mají značky jako TonyMoly, Innisfree i Etude House (a mnohé další).
   Doufám, že tento článek vám objasnil všechno kolem opalovacích krémů a jejich nošení mimo dovolené u moře. Dotazy pište do komentářů nebo na email v sekci Kontakt!

   ~ Nabi

   3 komentáře:

   1. Já si vždycky kupuji opalovací krém který má SPF 50 protože mám strašně citlivou plet.. v zimě používám krém na obličej s SPF 20 a myslím že to bohatě stačí :) jinak na mém blogu je ted giveaway pokud by jses chtěla zapojit :) odkaz níže

    http://www.terripeterk.com/2016/04/glass-nail-file-skleneny-pilnik-na.html

    OdpovědětVymazat
   2. Ahoj chtela bych se zeptat na nejaky levnejsi dobry sunblock (nechci psat opalovaci krem ) dik

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mám tu několik recenzí pod tagem sunscreen: http://justskincarethings.blogspot.cz/search/label/sunscreen

     Ten nejlevnější na který tu není recenze je určitě SunDance Zmatňující fluid z dmka, vypadá takto: https://www.instagram.com/p/BUwSbx-l6PG/

     Vymazat

   Prosím, nekomentujte jen kvůli odkazu na váš blog nebo giveaway. Děkuji. 🐌

   Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...