Chemická exfoliace 1 - AHA & BHA kyseliny

9. ledna 2016

Co se vám vybaví pod "exfoliace"?
V prvé řadě se jedná o odstranění mrtvých kožních buněk. V Česku je nejpopulárnější metodou exfoliace používání peelingů, což jsou většinou gely s nějakými částečkami, které doslova mrtvé buňky sedřou. V angličtině se pro tyto výrobky používá název scrub, což znamená doslova dřít, drhnout.

Problém bývá v tom, že částečky obsažené v peelingu můžou být velmi drsné či dokonce ostré. Bohužel, po jejich umytí všichni zjistí, že mají jemnější pleť než předtím, a tak raděj ignorují fakt, že mají obličej celý červený a vytváří si na pleti mikro-trhliny. Častým dřením pleti pak dochází k poškození její ochranné bariéry a pleť je vysušená, popraskaná, prostě hnus. Ale oooh, pět minut jste měla jemnou pleť, takže dobrý? Ne.

Samozřejmě ne každý peeling je na vyhození. Najdou se i peelingy s jemnými částečkami, které produkují stejný efekt hladké pleti ale bez špatných následků. Jednou týdně, proč ne. Tohle všechno ale spadá pod fyzickou exfoliaci.

Chemická exfoliace, neboli chemický "peeling", je odstraňování mrtvých kožní buněk pomocí alfa hydroxykyselin (AHA) a beta hydroxykyseliny (BHA). Teď se podíváme, co umí a ve druhé části článku se dozvíme jak je používat.
 1. Chemická exfoliace 1 - AHA & BHA kyseliny
 2. Chemická exfoliace 2 - Použití
 3. Chemická exfoliace 3 - Produkty

AHA kyseliny

= kyselina mléčná, kyselina glykolová, kyselina mandlová
= lactic acid, glycolic acid, mandelic acid

Pleťové buňky odumírají a odpadnou, čímž se pod nimi odhalí nová, jemná kůže. AHA kyseliny tento proces umí urychlit tak, že pokud by mrtvé a nové buňky u sebe drželo imaginární "lepidlo", AHA toto lepidlo umí povolit, tedy se buňky obnovují rychlej.

AHA navíc mají středně silnou schopnost udržovat v pleti vlhkost, jsou tedy vhodné i pro velmi suchou pleť. Jsou rozpustné ve vodě, pokud tedy používáte Oil Cleansing Method, nezapomeňte pořádně odstranit všechen olej.

Rychlejší obnovování buněk ovšem způsobuje větši fotosenzitivitu, tedy citlivost pokožky na sluneční záření. Je proto velmi důležité mít ve vaší rutině SPF ochranu, než začnete používat AHA! Doporučuje se používat spíš večer.

Druhy AHA:
 • kyselina glykolová (glycolic acid) = nejmenší molekulární struktura, což ji dělá nejúčinnější, ale zároveň nejvíce potencionálně iritující
 • kyselina mléčná (lactic acid) = střední molekuly, nejjemnější, vhodná i pro velmi citlivou pleť, nejlépe udržuje vlhkost v pleti
 • kyselina mandlová (mandelic acid)= největší molekuly, anti-bakteriální, vhodná pro aknózní pleť, trvá déle než začne působit, čímž není tak iritující

BHA kyseliny

= kyselina salicylová
= salicylic acid

Nejčastěji používaná BHA je jenom jedna, a to salicylová. Umí proniknout dovnitř pórů a "vytáhnout" z nich nečistoty, čímž se z ní stává skvělý bojovník proti ucpaným pórům a akné. Je rozpustná v oleji.

Na rozdíl od AHA, BHA nedrží vlhkost pleti. Právě naopak, BHA pleť vysušuje. Dobré BHA produkty budou tento fakt kompenzovat přidáním hydratačních složek, ale není to tak u všech, prostudujte si složení.

BHA může být používána ráno i/nebo večer a nezpůsobuje fotosenzitivitu.

Doporučené čtení ohledně rozdílů mezi AHA a BHA:

Co dalšího musíte vědět

Ačkoliv tyto kyseliny můžou doslova vaši pleť od základu změnit k lepšímu, není to tak jednoduché. Vlastně to není jednoduché vůbec, takže se tomu budu věnovat ve druhé části tohoto článku, Chemická exfoliace 2 - Použití. Tam rozeberu samotné používání AHA a BHA kyselin a jejich zařazení do skincare routine.

Tuto část ale ještě doplním o několik obecných informací:
AHA a BHA lze používat dohromady v jedné routine, ačkoliv se to obecně nedoporučuje. V tom případě by se používala BHA jako první, pak AHA. Tolik exfoliace ale snad nepotřebuje nikdo. Spíš bych doporučila vybrat si dny kdy používáte jednu, a dny kdy používáte druhou, nebo pokud to vaše pleť zvládá tak jednu ráno a jednu večer.

Což mě přivádí k dalšímu bodu - všeho s mírou. Stejně jako fyzický peeling, i ten chemický je vhodný spíše několikrát za týden. Samozřejmě, tady záleží na vás. Vaše pleť klidně může zvládat kyseliny ráno i večer každý den.

Další důležitou věcí je efekt zvaný purging. Aktivní látky jsou jediné látky, které tento efekt způsobují. Je to reakce pleti na kyseliny, kdy se vám pleť podstatně zhorší než se zlepší. Většinou to znamená, že na místech, kde máte ucpané póry, se začnou objevovat nové pupínky. Doslova se jedná o kyseliny vytahující nečistotu na povrch ve formě pupínků.
Rozdíl mezi tím, když vám nějaký produkt způsobí akné a purging efektem, je že akné způsobené kyselinami se objevuje pouze na místech, kde už předtím byl ucpaný pór. Nikoliv na místech, které předtím byly čisté. Černé tečky se také můžou změnit v pupínek.

Buďte na tohle období připravení. U každého se může projevit jinak, hůr či lépe. U mě konkrétně to byla celkem katastrofa, kterou jsem přežila jen díky aplikování tea tree olejíčku snad 5krát denně. .__. Vemte tedy všechen spot treatment, který vám pomáhá a připravte se. Tea tree, akné náplasti, všechno.

Toto období trvá u každého jinak dlouho, ale více než měsíc nebo dva by to být nemělo. Pokud vaše reakce bude obzvlášť silná, zkuste si dát týden oddech od kyselin, ošetřete si obličej a pak to zkuste znova a postupně. Když bude vaše reakce na kyseliny pořád špatná, je možné, že vaše pleť reaguje špatně na jinou ingredienci nebo je koncentrace příliš vysoká.

11 komentářů :

 1. Ahoj, moc ti děkuji za zajímavé příspěvky, inspirovalo mě to, že jsme rozšířila svoji denní rutinu o několik kroků a moje pleť se mi pomalu ale jistě odvděčuje. Koupila jsem i Ziaja toner, ale musím říct, že mi neuvěřitelně uměle smrdí. Používám už několik let glyco A- 12% kys glykolová, potřebovala bych poradit, jestli ho mám používat po esenci a séru nebo před. Zatím ho dávám před, ale jak je formou krému, tak si nejsem jistá. Děkuji ti za radu. Iva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, jsem ráda že můj blog i někoho inspiroval. :) Ten toner mě překvapuje, popravdě díky tomu že je ve spreji ani netuším jakou má vůni, škoda. AHA (tu glykolovou) rozhodně na čistý právě umytý obličej, tzn. před vešekerými esencemi, séry etc.

   Vymazat
 2. Ahoj, měla bych, prosím, na Tebe dotaz :) Začala jsem používat AHA exfoliant, který se ale hned po použití smyje (Smoothie peeling mist od Holika Holika) - no a začalo se mi dělat akné, tak jsem se chtěla zeptat, zda-li i v případě, že se exfoliant na pleti nenechává, může nastat purging? Ptám se, jestli je to purging, anebo bych měla příčinu hledat někde jinde? Moc děkuju :) JK

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj. Popravdě absolutně netuším jak si přišla na to, že ten produkt je AHA. Našla jsem jeho složení tady: https://holikaholika.ca/smoothie-peeling-mist a pro jistotu jsem to ještě ověřila na oficiální korejské stránce.

   Není to nic než voda, alkohol a milion extraktů různých rostlin. Tohle není chemický exfoliant a nemá to s nimi vůbec nic společného. :D Není v tom vůbec žádná AHA kyselina. Je to mix kytek s nějakým tím výtažkem z citronu. Tohle v žádném případě nezpůsobí purging, protože žádný chemický exfoliant nepoužíváš. ;)

   Vymazat
 3. :D tak to jsem teď trochu zmatena :D Na obale je napsané, že to obsahuje "výtažky z různých citrusů, které jsou přírodními AHA" - tak proto mě napadlo, že pokud se to řadí také mezi AHA, akorát že ovocné, tak třeba to bude mít podobný účinek jako jiné kyseliny (salicylová atd). Můj dotaz měl být spíše položen jako "mohou i ovocné AHA kyseliny způsobit purging?" :) JK

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se za opožděnou odpověď. :(

   Je možné, že by tím mohli myslet ovocné enzymy, že se jedná o enzymový peeling? To tam není nikde napsané? Nemůžu to najít online a je to jediné co mě napadá. Pořád to není chemický exfoliant jako COSRX produkty, které používají přímo AHA/BHA kyseliny. Nicméně enzymové peelingy by měly mít nějaký hoooodně jemný účinek, který je jen *podobný* účínkům AHA.

   Teď je otázka, jestli i takhle lehounká forma exfoliace může způsobit purging, což asi záleží na citlivosti pleti. Možné to bude, protože ty enzymy jsou taky aktivní látky. Jestli bude akné trvat déle než měsíc, tak to purging nebude.

   Popravdě jsem enzymový peeling už taky zkoušela a přijde mi to absolutně neefektivní, obzvlášť když mám pořádné exfolianty. Purging mi nezpůsobil a dokonce obsahoval i kyselinu glykolovou. Tohle je asi všechno co o tom na dálku můžu zjistit, jestli tě zajímá AHA exfoliace rozhodně bych do toho šla na plno s něčím lepším. :)

   Vymazat
  2. Děkuju :) Zkusím to ještě nějak vyzkoumat :) JK

   Vymazat
 4. Ahoj, měla bych na tebe jeden dotaz :) na kolikátém místě by tak tyto kyseliny ve složení mely být? Pořídila jsem si set od clinique, který obsahuje clarifying lotion, což je právě výrobek, obsahující BHA kyselinu. Na přípravků je napsáno, ze by se mel používat ráno i večer a kyselina je ve složení až na 4 miste. Děkuji za odpověď:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Místo je celkem jedno (pokud to není úplně na konci), na čem záleží je koncentrace v % a pH produktu. Protože nevím, který lotion přesně máš na mysli, nemůžu se na to podívat sama.

   Vymazat
 5. Wau, tak musím povedať, že nad AHA a BHA kyselinami som už uvažovala niekoľko mesiacov. Keďže som teraz ale radikálne zmenila svoju skincare routine, rozhodla som sa predsa len počkať. Avšak ako som si tak prečítala posledné odstavce, neviem, či sa do toho pustím :D

  Ani len som netušila, že tieto kyseliny čistia pleť tak, že sa vytvoria nové pupenčeky. Samozrejme, každá pleť je iná a zareaguje na tieto produkty inak, ale i tak. Pripomína mi to dobu, keď som užívala CurAcné alebo ako sa to píše. Prvé dva tri týždne boli nehorázne! Všetko sa dostalo na povrch a moja pleť vyzerala ako po bombardovaní Leningradu. Každopádne, som rada, že už to mám za sebou *klop* *klop*.

  Ďakujem ale za nové informácie! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je možné že to obsahovalo právě tyto kyseliny! Popravdě si nejsem jistá co to je přesně za reakce co způsobují to první zhoršení než dojde k zlepšení, ale bohužel to tak prostě je no. :D

   Vymazat

Prosím, nekomentujte jen kvůli odkazu na váš blog nebo giveaway. Děkuji. 🐌