Casual Saturday: výhra v Jolse giveaway & pH skepse

15. července 2017


Poslední Casual Saturday je z března, ha. Musím vás varovat, že dneska je to obsáhlejší než obvykle. Podařilo se mi vyhrát "giveaway" na Jolse. Super, jsem nadšená a překvapená, ale něco se mi na těch soutěžích nelíbí. Taky trochu komentuju nový trend lékárensky vzhlížející skincare v Koreji a znovu se podívám na důležitost a nedůležitost úrovně pH kosmetiky.


Obchod Jolse.com asi nemá cenu představovat. Je z něj téměř polovina mé korejské kosmetiky a mám s nimi jen dobré zkušenosti. Dalšího bludišťáka získávají za pravidelné akce podobné giveaway soutežím, akorát jim není jedno co s produktem děláte až ho obdržíte. Pojmenovávají to "Jolse hledá recenzenty" a u každého produktu stanoví datum do kterého máte zveřejnit recenzi obsahující odkaz na Jolse a poslat jim email až tak učiníte. Na napsání recenze mám měsíc, takže obecně jsou to velice pohodové podmínky.

Pro přihlášení musíte mít účet na Jolse a napsat jim adresu s odkazy na váš blog, youtube, instagram, co používáte. Dlouho jsem byla přesvědčená, že to vybírají alespoň napůl náhodně, jenže když si zpětně prohlédnete ukončené akce, některá jména se opakují - a často. Mezi nimi je několik lidí, kteří "blogují" jen na instagramu a které sleduji, někteří jsou opravdu velcí populární blogeři. Ten zbytek jsou pidi blogeři jako já a možná je tam pár opravdu náhodných lidí.

Tohle mě na tom trochu štve. Na doslova každé druhé giveaway je mezi výherci SokoBeauty, populární blogerka s opravdu krásnými fotkami #flatlaygoals. Na jejím blogu ale najdete Jolse mezi současnými sponzory, takže mi přijde zvláštní, že ji často vybírají v giveaway akcích místo aby jí to poslali rovnou v rámci sponzorování blogu. Jolse sice hledá 20 recenzentů, ale ve skutečnosti jich vybere 15 protože zbytek jsou známá jména, která by klidně mohla o produkt požádat a dostat ho, popřípadě mají jiné možnosti a jiné sponzory. Jistě, pořád jsou mezi výherci menší blogeři jako já, ale taky je možné že tohle bylo poprvé a naposled, zatímco blogeři jako SokoBeauty se tam objeví za týden znova. Neberte to jako závist, spíš mi to nepřijde úplně fér. /rant


Teď už konečně k tomu co jsem vlastně vyhrála: Olivarrier Dual Moist Toning Lotion. Značka vznikla teprve loni, kdy jsem o nich poprvé slyšela když rozesílali spoustu produktů blogerům. Prapodivný název je v typickém k-beauty stylu spojením slov olive a barrier, protože produkty používají squalane z oliv a všechny jsou dělané na pH 5.5 se složkami chránící bariéru pleti. Cool. Na oficiální stránce je víc gramaticky kuriózních prohlášení o filozofii značky; například že používají jen ověřené účinné ingredience a kašlou na fancy obaly a fancy design, protože chtějí zdůraznit důležitost obsahu kosmetiky, ne vzhledu.

Ono je to v podstatě momentální trend v k-beauty, minimalistické produkty s ultra neškodným složením, pH 5.5 a vzhledem jako něco na předpis. Asi se projevuje vliv znalých korejských spotřebitelů a aplikací jako Hwahae a Glowpick. Nedávno se například všude začaly objevovat tzv. cica balms, z francouzského slova cicatriser, hojit. Všechny vypadají jako mastičky předepsané na ekzém a mají společnou jednu ingredienci - madecassoside. Látka se získává z pupečníku asijského, tedy centella asiatica, populární rostlina v korejské kosmetice. Madecassoside a další látky z této rostliny mají údajně velmi dobré hojivé účinky. Asi na tom něco bude, když teď cica balm dělá většina velkých korejských značek.

Nepodstatná zajímavost: ačkoliv se cica- v cicatriser čte [sika], Korejci to vyslovují jako [šika], protože v Korejštině se slabika si vždy čte [ši]!
Na co bych se ráda zaměřila teď je úroveň pH. Určitě je skvělé, že vznikají produkty s pH nálepkami a jejich reklamy obsahují sekce s pH papírky a poučkami o udržování pleti na nižším pH. Dělá to low-pH life daleko jednoduší a dostane se to i k nezasvěceným. Sama jsem se snažila vás zasvětit v článcích jako je ten o double cleansing a výběru cleanseru nebo o kyselinách, kde je to ostatně nejrelevantnější. Nicméně navzdory mnoha studiím existuje určitý skepticismus vůči low-pH a jeho důležitosti.

Především se jedná o fakt, že většina lidí o tom neměla ani páru a nemají pocit, že by jim používání high pH čistících gelů/pěn nějak uškodilo. Studie naznačují, že škoda se projevuje až za dlouhou dobu postupným oslabováním pleťové bariéry. Jenže existuje mnoho lidí s velmi pevnou a odolnou kůží, na které to vliv mít nemusí. Přece jenom pH úroveň říká jednu jedinou věc, a to jestli je něco kyselé nebo zásadité. Neříká to nic o tom, zda pro vás bude cleanser vhodný nebo ne. Začala jsem low-pH life přezkoumávat poté, co jsem téměř tři týdny v kuse používala Mizon Snail Repairing Foam Cleanser s pH 8 a neměla jsem s ním žádný výrazný problém.

Další bod pochybností je pH 7 vody. Když se doporučují cleansery s pH kolem 6, to je jako voda špatná pro pleťovou bariéru? Navíc se vodou musí všechno umýt! Ona voda má sice pH 7, ale samotná voda a ten mix složek v čistím přípravku na obličej jsou dvě rozdílné věci co dělají něco jiného. Voda to taky neudělá tak dramaticky jako něco, co by mohlo mít pH 10+ a je to plné čistících složek. pH se zvedne s každým umytím se vším všudy, ale podle studií se zvedá méně s low-pH přípravky. Pokud vás tohle zajímá od někoho chytřejšího a studujícího chemii, doporučuji tento článek na Snow White and the Asian Pear.


Kůže je tedy běžně někde pH <5 a ano, dokáže se sama na tuto úroveň časem vrátit - to ale za předpokladu, že je zdravá a její kyselý plášť funguje tak jak má. Pokud ne, a kůže je citlivá, dehydratovaná či jinak oslabená, bude jí trvat mnohem déle se okyselit, popřípadě její běžné pH je vyšší i bez zásahu kosmetiky. Může vám tedy být pH jedno, když máte dojem, že vaše bariéra/kyselý plášť je zcela funkční? No, nejspíš ano. Je tu ta možnost, že dlouhodobým čištěním high-pH produkty ji budete postupně oslabovat. Takže volba je vlastně na vás, zda pH řešit nebo ne.

Doporučovala bych přístup better safe than sorry, ale zase není třeba si postavit low-pH svatyni a cpát to všem horem spodem. O "skincare fanatismu" připravuju článek takže to nebudu moc komentovat, ale určitě není třeba mít každou položku ve skincare routine pH-balanced. Pokud používáte kyseliny, tak si snižujete pH pravidelně aspoň tím. pH kyselin je daleko podstatnější pro běžného skincare nadšence. Můžete žít low-pH životem stejně jako what-pH životem a obličej vám dramaticky nesjede z hlavy.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím, nekomentujte jen kvůli odkazu na váš blog nebo giveaway. Děkuji. 🐌