Chemická exfoliace 2 - Použití

16. ledna 2016

V první části tohoto článku jsme se podívali na to, co jednotlivé kyseliny dělají a co musíte vědět o tom, jak působí na pleť. Nyní se zaměřím na to, jak kyseliny používat a jak zapadají do vaší rutiny. Třetí část pak bude věnovaná produktům, které jsou k chemické exfoliaci vhodné a kde je koupit.

Takže, řekněme, že jste si přečetli první část. Podle potřeb vaší pleti jste si řekli, že BHA, AHA nebo obojí by pro vaši pleť mohlo být velmi přínosné. Jste také smíření s tím, že po prvních několika použitích bude vaše pleť připomínat 13 letého puberťáka.

Teď si tedy pojďme říct, jak se kyseliny používají a kdy...
 1. Chemická exfoliace 1 - AHA & BHA kyselin
 2. Chemická exfoliace 2 - Použití
 3. Chemická exfoliace 3 - Produkty

Jak se dozvíte ve třetí části, kyseliny jsou v různých formách. Může to být voda, gel, krém apod. Záleží na koncentraci v procentech. Ať už tedy formu zvolíte jakoukoliv, použití bude naprosto stejné.

Ve článku Základ každé skincare routine jsem psala o třech základních krocích, které by měl dělat každý. Kam ovšem spadá chemická exfoliace? Není to tak složité:
 1. Čištění
 2. AHA/BHA
 3. počkat zhruba 10 - 20 minut
 4. Krém
Kyseliny totiž nejlépe fungují na holé, čisté pleti.
Ať už tedy používáte cleanser jakéhokoliv typu, kyseliny by měly přijít rovnou po něm.

Nyní se opět musím odkázat na můj článek, a to Proč je úroveň pH dúležitá pro pleť, jelikož to u kyselin hraje velkou roli. Tam se dočtete mimo jiné, že váš cleanser by měl mít nízké pH, jelikož je to pro pleť prospěšné. Je důležité si uvědomit, že tyto kyseliny fungujou tak jak by měly (tedy chemickým odstraňovaním mrtvých buněk) pouze s nízkým pH. Čím je pH vyšší, tím méně účinné jsou až do bodu, kdy svou exfoliační schopnost ztratí.

BHA jsou nejúčinnější kolem pH 3, AHA kolem pH 4.

Co to znamená pro samotné produkty budeme řešit ve třetí části. Tady je důležité to, že pokud váš cleanser má vysoké pH a tedy způsobí vysoké pH celé pleti, kyseliny stráví více než polovinu svého působení tím, že se budou snažit snižovat pH na úroveň, kde můžou působit.

Ve článku o výběru cleanseru se zmiňuji i o tom co dělat, když nevíte pH cleanseru. Můžete zkusit napsat e-mail, otestovat to, popřípadě sehnat toner/pleťovou vodu, který nízké pH má. Toner pomůže srazit pH zpátky dolů, čímž pleť připraví pro kyseliny.
Jediný toner, u kterého znám pH a používám ho pro tento účel, je Ziaja Manuka Tree toner (recenze zde). Tento toner má pH mezi 3 - 5.
Routine tedy vypadá takto:
 1. Čištění
 2. pH upravující toner
 3. AHA/BHA
 4. počkat zhruba 10 - 20 minut
 5. Krém
25.3.2018 pozn.: Pokud má váš cleanser nízké pH, toner řešit nemusíte a rovnou po čištění použijte kyseliny. Teď už žádný pH upravující toner pro tento účel nepoužívám a považuju ho za zbytečný krok (pro sebe). Hodí se spíš pro ty z vás, kterým vyhovuje čištění s vysokým pH, ale zároveň chcete zaručit maximální účinek kyselin. Existují také názory, že stačí po čištění počkat nějakou půlhodinku a pleť si pH upraví sama - za předpokladu, že je její bariéra zdravá a zvládá to. Tím se potřeba tohoto toneru opět eliminuje. Záleží na vás, rozhodně takový toner už nepovažuju za nutnost.

Bod 4 je trochu diskutabilní. Obecně se doporučuje počkat 20 - 30 minut po aplikaci AHA/BHA, aby kyseliny měly čas snížit pH a něco udělat.
BHA mou pleť ovšem tak vysušuje, že po vyčkání 30 minut jsem měla z pleti poušť. Trvalo mi 4 následující dny s modrou Niveou a kelímkem z Oriflame, než se mi vrátila do původního stavu a nebyla napnutá až hrůza. U BHA jsem začala aplikovat krém hned po tom, co kompletně zaschnula, což trvá kolem 7-10 minut. Od té doby se s tím suchem nemusím potýkat, a funkce kyseliny mi nepřijde horší. U AHA to takový problém není, jelikož nevysušuje.   

Dalším důležitým bodem je jak často AHA/BHA používat. Uvědomte si, že první reakcí vaší pleti bude purging efekt, který řeším na konci první části. Proto je lepší začat s oběma kyselinami postupně a velmi pomalu. Začněte jen jednou týdně. Pokud hodláte vyzkoušet obě kyseliny, nejdřív začněte jenom s jednou.

Až nastane purging období, pokračujte pořád jednou týdně. Poté co to přejde, už je to na vás. Můžete zkusit dvakrát týdně, až třikrát. Používání kyselin každý den je vhodné jen pro velmi malé procento lidí. Pocity pálení, neustále červená pleť, velká citlivost na dotek i jiné produkty jsou známkami, že to přeháníte.

To je k používání AHA/BHA vše. V další části se podíváme na konkrétní produkty, které jsou u nás dostupné a mají exfoliační efekt.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím, nekomentujte jen kvůli odkazu na váš blog nebo giveaway. Děkuji. 🐌

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...