Typy pleti a jak pro ně nakupovat

17. října 2015


Každý kosmetický produkt na pleť se označí nálepkou pro jaký typ pleti má být nejvhodnější. Stránka Garden of Wisdom, která především prodává oleje a přírodní kosmetiku, dala dohromady vynikající popis různých typu pleti, který jde mnohem dál než těchto pár klasických typů z etiket. Vypisuje krásně charakteristiky, co problémy způsobuje a čemu se vyhnout. Doporučuju přečíst, pokud v tom máte bordel.

Jednoduchý test je taky večer před umytím a odstraněním makeupu si ten obličej přejet prsty nebo obtisknout na papírový kapesník. Je celá pleť mastná? Jenom čelo a nos? Jsou líce obzvlášť suché? Tohle všechno si porovnejte se článkem z Garden.

Tak jako tam, i tady vám připomenu, že typy pleti jsou často kombinované, což bývá velký problém. Na etiketách to tedy většinou vypadá takto:
  • suchá + citlivá
  • normální + smíšená
  • mastná + problematická
Osobně mám pleť smíšenou a zároveň problematickou. Produkty určené pro mastnou pleť mě akorát vysušily a na akné vůbec nepomohly. Je důležité uvědomit si několik věcí:
  • pleť s akné je vlastně zároveň citlivá
  • produkty pro mastnou + problematickou pleť jsou určeny k vysušení přebytečného mazu, který může ucpávat póry
  • zároveň často obsahují alkohol, což může být pro někoho problém
  • jenom proto, že je něco označeno "pro citlivou pleť" neznamená, že to neobsahuje dráždivé látky
  • to, že jste si jistá svým typem pleti neznamená, že všechny vaše produkty tak musí být označené
  • je lepší přečíst ingredience, než kecy na obalech!

Takže řekněme, že si skládáte svoji skincare routine (pokud nevíte co a jak, přečtěte si Základ každé skincare routine).

Výběr cleanseru

Začínáme u čištění. O cleanserech a jejích výběru jsem již napsala samostatný článek, ale budu z něj citovat jednu větu:
Naopak, po čištění by pleť měla být hydratovaná a jemná. Ať je váš typ pleti jakýkoliv, toto by měl být výsledek.
Toto byste měli mít na paměti. U vůběru cleanseru je typ pleti poněkud vedlejší, protože záleží na ingrediencích a na tom, zda produkt čistí jemně. Takže ať máte na obličeji úplně cokoliv, váš cleanser by měl být co nejjemnější.

Tady je to bohužel velký pokus - omyl. Musíte zkoušet. Obecně vzato se prostě dívejte spíše na ty "jemné a citlivé" řady produktů a pořádně skenujte ingredience na přítomnost alkoholů a jiných škodlivých látek uvedených v článku o cleanserech.

Krémy

Tady je ovšem rozdíl dost podstatný. Zatímco u cleanseru můžete typy pleti ignorovat, tady to nedělejte. Krémy jsou pro jiné typy pleti velmi odlišné.

Super suchá pleť potřebuje hustý, mastný krém, který ji pokryje intenzivní hydratací a zabrání vysoušení a suchým flekům.
Super mastná pleť potřebuje hydrataci v nějakém nemastném oil-free složení, lehkém krému nebo gelu, aby krém nepřidával další mastnotu.
Smíšená pleť potřebuje něco od obojího a je naprosto vhodné používat oba druhy krémů na místa, kde je třeba.

Osobně tedy používám lehký hydratační gel ráno i večer, ale večer si na tváře přidám hustý noční krém. Voila, ráno je pleť v rovnováze.

Co s akné?

A co když máte suchou pleť s akné? Vzhledem k tomu, že většina produktů dává dohromady jenom mastnou pleť a akné, tyhle jsou pro vás dost nevhodné. Co teď?

Nekupujte si cleanser proti akné. Prioritou je jemnost a pleť s akné je zároveň citlivá.

Je mnohem lepší mít proti akné produkt zvlášť. Většina aktivních látek proti akné musí na pleti nějakou chvilku zůstat a cleanser se rovnou umyje, takže toho moc nestihne.

Zkuste nějaké spot treatment tyčinky, dělané na aplikaci přímo na pupínky se silnými antibakteriálními složkami. Nebo zkuste čistý tea tree olej na vatové tyčince, to mi osobně pomáhá nejlépe. Tea tree a kyselina salicylová jsou jedny z nejúčinějších ingrediencí, po kterých byste se měli ohlédnout.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím, nekomentujte jen kvůli odkazu na váš blog nebo giveaway. Děkuji. 🐌