The Oil Cleansing Method - co, proč a jak

27. září 2015


Možná jste o tom už slyšeli, pokud ne, tento článek vám stručně popíše o co jde, jaké oleje lze použít a jak to vlastně celé provést.

Jak to funguje

 • olej rozpustí olej (= mastnostu na pleti) a čistí
 • můžete si vytvořit olejový mix přímo pro vaši pleť
 • žádné chemikálie
 • odstraňuje se hadříkem nebo cleanserem
Poznámka: Pokud je něco komedogenní, je velmi pravděpodobné, že vám to ucpe póry a způsobí pupínky. 

Čtěte dál... 


Populární oleje

 • minerální olej/dětský olej - super olej pro začátečníky, není komedogenní, dobrý pro zmenšení vzhledu pórů
 • slunečnicový, konopný - dobrý proti akné, nekomedogenní
 • olivový, jojobový - lehce komedogenní, hydratují
 • mandlový, avokádový - bohaté husté oleje, dobré pro velmi suchou pleť, lehce komedogenní
 • ricinový - antibakteriální, hustý, velmi vysušující - musí být naředěný jiným olejem, pak funguje výborně na čištění pórů a proti akné
 • tea tree - čajovník, neměl by se používat neředěný pro OCM, ale spíše po kapkách přímo na pupínky
 •  neem - hydratuje, dobrý proti akné 
Ne, nepoužívejte kokosový olej. Ucpává póry na takové úrovni, že to budete muset napravovat týdny.

Tvoření olejového mixu

Jestli jste oleje ještě nikdy nezkoušela, je lepší nejdříve vybrat olej, který si myslíte že pro vás bude vhodný, a poté ho použít samostatně. Až zjistíte, které oleje vám sedí, můžete je zmixovat a dostat všechny jejich výhody nebo balancovat jejich nevýhody.

Ricinový olej je výjimka, ten nikdy samotný nepoužívejte. Ačkoliv má mnoho super účinků (antibakteriální, urychluje růst vlasů - na obličeji řas a obočí, čistí póry), je bohužel vysušující a udělá vám z pleti měsíční krajinu. Musí být naředěný a to fakt hodně. Čím máte mastnější pleť, tím více ho snesete, ale i tak by ho mělo být velmi málo.

Nejjednodušší způsob je najít si nějakou malou misku a stylem pokus-omyl odhadnout, kolik oleje můžete namixovat, aby vám to vyšlo na celý obličej a nic nezbylo. Pokud chcete použít ricinový olej, zkuste ho měřit po kapkách. Takhle si každý den můžete utvořit mix, který zrovna potřebujete - víc hydratce, víc anti-akné etc.

Osobně používám pro svou smíšenou pleť s akné nejčastějí samotný dětský olej. Pokud se akné nějak zhoršilo, použiju mix 70% konopný olej, 10% ricinový, 20% dětský.

Použití

Nevlhčete si obličej vodou. Voda a olej se tak trochu nemá ráda, jak jste si možná všimli mimo péči o pleť. Můžete se před použitím olejů odlíčit, i když olej je dobrý odličovač. Problém je, že si takhle rozmažete řasenku a linky po celém ksichtě, takže bude lepší to tak ještě umýt olejem znova. Praktičtější je se odlíčit a až pak použít olej normálně na čištění.

Z misky s vaším mixem obyčejně naberte olej prsty a začněte pleť jemně masírovat. Jak dlouho je na vás, mně běžně stačí zhruba 2 minuty. Taky můžete olej po masáži prostě nechat na obličeji i další půlhodiny, ale není to nutné. Osobně jsem nepoznala žádnou velkou změnu, možná to více pomáhá suché pleti.

Na prstech a pleti se vám můžou objevovat drobné černé... věci, co vypadají jako zrnka písku. To jsou "zátky" vašich ucpaných pórů a špína z pleti! Hnus.

Odstranění oleje

Voda vám tady nepomůže. Musíte si vybrat mezi hadříkem s mikrovlákny a kupovaným cleanserem.

Hadřík s mikrovlákny je dostatečně jemný a zároveň schopný sebrat molekuly oleje. Obyčejným ručníkem byste sice odřeli olej z pleti o něco lépe, ale dřít si obličej ručníkem není nic dobrého. Namočte hadřík vlažnou nebo studenou vodou a jemně olej setřete.

V rozporu s běžnými radami, nenamáčejte si pleť horkou vodou a nesnažte se napařovat. Horká voda ubližuje ochranné bariéře pleti. Problém je, že hadřík neodstraní olej na 100%. Pokud vážně nebudete dřít pleť jako šílenec, zůstane vám na ní mastný film. Někteří milovníci OCM se suchou pletí jsou za tohle rádi, ale pro lidi s akné jsou zbytky oleje a špíny na pleti hotová pohroma.

Proto existuje druhá varianta - čištění dalším cleanserem, tzv. "double-cleansing". Po čištění olejem si navlhčete pleť vodou a zkuste smýt co nejvíc oleje. Poté použijte cleanser a ten odstraní zbytky oleje. Není to tak drastické jak to možná zní, důležité je najít cleanser který je vážně jemný a není mastný. Zkuste najít jemný pěnový nebo gelový cleanser. Většinou bývají označené "pro citlivou pleť" a podobně. Tady bohužel budete muset testovat

Jak jsem psala v základech každé skincare routine, po čištění by vaše pleť neměla být suchá a napnutá, tak poznáte i jestli vás nějaký olej vysušuje.

A to je všechno! OCM je hodně pokus-omyl, vzhledem k tomu že si musíte oleje vyzkoušet a pak je různě míchat. Přesto se jedná o dobrý způsob čištění bez chemikálií, vhodný pro všechny typy pleti.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím, nekomentujte jen kvůli odkazu na váš blog nebo giveaway. Děkuji. 🐌