Čištění pleti & výběr cleanseru

28. září 2015


Čištění (cleansing) je nejdůležitější část péče o pleť. Představte si všechen prach a bordel co se vám během dne usadí na obličeji. Pokud to neumyjete a jdete spát namalovaná, tenhle bordel vám ucpe póry tak, že toho budete následující dva týdny těžce litovat.

Cleansery jsou v Česku dostupné úplně všude, ale je těžké najít ty, které budou sedět vám. Hledání produktů je vždycky smutný příběh plný špatně utracených peněz.

Typy cleanserů

Co se týče formy, nejčastěji najdete tyto druhy:
  • pěna
  • gel
  • olej
  • OCM
  • mléko
  • krém
Krémy a mléka jsou mastnější a tudíž vhodné pro lidi s velmi vysušenou pletí.
Gely a pěny jsou vhodnější pro mastné, smíšené pleti a normální pleti.
Olejové cleansery nebo OCM jsou vhodné pro každého! Pokud vás zajímá čištění olejem, podívejte se na post o Oil Cleansing Method.

Čtěte dál..

Ingredience


Až se rozhodnete u kterého druhu začít, musíte se probrat těmi kecy na obalech a podívat se na ingredience. Je mezi prvními alkohol? Raději cleanser zase vraťte zpátky.
Ačkoliv se najdou lidi, kterým alkohol nevadí, v cleanserech je lepší se mu vyhýbat. Pokud se budete dívat na cleansery označené "pro mastnou pleť s akné", rozhodně se podívejte zda obsahují alkohol. V tomto typu se objevuje nejčastěji, jelikož umí vysušit mastnostu. Bohužel až moc.

Je lepší vyhnout se těmto alkoholům:
ethanol, denatured alcohol (alcohol denat), ethyl alcohol, methanol, isopropyl alcohol, SD alcohol
Následující ingredience sice čistí, ale zároveň pořádně vysušují a můžou pleť podráždit:
sodium palm kernelate, potassium hydroxide, sodium cocoate, sodium lauryl sulfate, TEA-lauryl sulfate, sodium C14-16 olefin sulfonate, sodium palmate
Jaké ingredience jsou tedy "dobré"? Lepší je to brát tak, že se podíváte na ty špatné a budete vědět, že tam nejsou. Kosmetický chemik, který často odepisuje na dotazy na redditu napsal, že tyto ingredience jsou většinou používány v jemných cleanserech:
glycerin, sodium cocoyl isethionate, cocamidopropyl betaine, decyl glucoside, sodium lauroyl sarcosinat
20/05/2016 - doporučuji podívat se na tento seznam ingrediencí ze slozeni-kosmetiky.cz. Najdete v něm látky z cleanserů seřazené podle dráždivosti.

Co by cleanser měl a neměl dělat

Cleanser by neměl vysušovat. Pokud je po čištění pleť napjatá a suchá, je to špatně. Během puberty jsem si myslela, že takhle se čistá pleť má cítit, ale je to blbost. Tohle mi způsobovaly cleansery s alkoholem a teď se jim vyhýbám obloukem.

Naopak, po čištění by pleť měla být hydratovaná a jemná. Ať je váš typ pleti jakýkoliv, toto by měl být výsledek. Také samozřejmě by měla být čistá, že. Žádné zbytky makeupu ani cleanseru. Pokud po čištění používáte pleťovou vodu/toner a na vatovém tamponu pořád vidíte velké zbytky makeupu či špíny, buď jste nějaké místo vynechala, nebo cleanser nečistí pořádně.

Cleanser by také měl byt tak jemný jak to jen jde. Zapomeňte na "peelingy" nebo spíše scruby s malými částečkami. Nejčastěji se drsné ingredience, které ničí bariéru pleti, objevují v produktech pro mastnou pleť s akné, protože umí pořádně vyčistit a vysušit mastnostu a jsou pravděpodobně levnější na výrobu. Pak si všechny puberťačky drhnou ksichtíky a diví se, že jim nic nepomáhá. Cleanser by měl bariéru narušovat co nejméně a zároveň pleť čistit.

K jemnosti také patří úroveň pH. Tohle je ale velké téma na celý samostatný post, který sepíšu časem. Zatím si musíte vystačit s informací, že cleanser by měl mít pH kolem 5,5, jelikož pH pleti se pohybuje mezi 4,5 a 5,5 a je důležité ji tam udržovat. Ale o tom jindy. Jenom malá poznámka, nikdy, nikdy, nikdy nepoužívejte mýdlo jako cleanser. Just.. don't. Mýdlo nepatří na pleť.

Tak, to by mělo být to nejpodstatnější. Snad vám to pomůže vybrat správný cleanser.

Moudro na závěr: nikdy nepřeskakujte čištění pleti, necháváte si na ní bordel a bakterie.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím, nekomentujte jen kvůli odkazu na váš blog nebo giveaway. Děkuji. 🐌